Awards & Achievements

Ranks in VTU Examinations

Since inception BNMIT has a rich haul of 43 Gold Medals and 71 VTU ranks

Academic Year 2017-18

Vaishnavi B R 
Department: B.E,ECE
Third Rank
3 Gold Medals

Academic Year 2016-17

Prathyusha A 
Department: B.E,EEE
First Rank
5 Gold Medals

Rajalakshmi K R 
Department: M.Tech,SE
First Rank

Rashmi B H 
Department: M.Tech,CNE
First Rank

Raja Rajeshwari A 
Department: M.Tech,CAID
First Rank

Harshithananda B 
Department: M.Tech,CAID
Third Rank

Roopa M
Department: B.E,EEE
Fourth Rank

Anusha V 
Department: B.E,ISE
Fourth Rank

Akanksha Bharadwaj 
Department: B.E,ISE
Sixth Rank

Neetu Purba 
Department: B.E,ISE
Seventh Rank

Supriya N Hebbi 
Department: B.E,EEE
Ninth Rank


Academic Year 2015-16

Chaitanya M K 
Department:M.Tech,EEE
First Rank
One Gold Medal

Bindhya Shree V
Department: B.E,ECE
Second Rank

Vindhya N
Department: M.Tech, EEE
Second Rank

Sarah Iram L Indikar
Department: M.Tech, ECE
Third Rank

Bhagyalaxmi D Somayaji
Department: B.E, ECE
Sixth Rank

Shubratha C Sharma
Department: B.E, CSE
Seventh Rank

Rahul Raj N
Department: B.E, ME
Tenth Rank


Academic Year 2014-15

Deepthi Devaraj
Department: B.E, CSE
First Rank
Six Gold Medals

Divyashree V
Department: M.Tech, CAID
First Rank

Chaitra K V
Department: B.E, CSE
Second Rank

Abhinav Prabhu
Department: M.Tech, CAID
Second Rank

Sunil Kumar N
Department: M.Tech, CAID
Third Rank

Aparna B V
Department: B.E, ISE
Sixth Rank

Meghana Adiga 
Department:B.E, CSE
Seventh Rank

Neha V
Department: B.E, CSE
Eighth Rank

Srividya K S
Department: B.E, TE
Ninth Rank

Swathi A V
Department: B.E, CSE
Tenth Rank


Academic Year 2013-14

Soumya P Maharajanavar 
Department:M.Tech,CAID
First Rank
One Gold Medal

Tejas K
Department:M.Tech, CAID
Second Rank

Thejus Dutt
Department:M.Tech, CAID
Third Rank

Amrit Shandilya
Department:B.E,TE
Fourth Rank

Prathima R 
Department:B.E,ECE
Sixth Rank

Swetha R
Department: B.E, ECE
Seventh Rank
One Gold Medal

D V Chandini Swapna
Department:B.E,TE
Seventh Rank


Academic Year 2012-13

Anushree R
Department: B.E, EEE
First Rank
Eight Gold Medals

Pooja V Hegde
Department: B.E,CSE
First Rank
Five Gold Medals

Kruthi Jayaram 
Department:M.Tech,CAID
First Rank
One Gold Medal

Chandrashekar Rao Desai
Department: M.Tech, CAID
Second Rank

Mahesh Raj N 
Department: M.Tech, CAID
Third Rank

Aparna Sinha
Department:B.E,EEE
Fifth Rank

Chaitra Nagaraj
Department: B.E, CSE
Seventh Rank

Swathi S Giri
Department:B.E,TE
Ninth Rank

Shruthi G
Department:B.E,TE
Tenth Rank


Academic Year 2011-12

Archana Prakash
Department:M.Tech,CSE
First Rank
One Gold Medal

Smruthi Sudhindra
Department:B.E,TE
Fourth Rank

Pratish D P
Department:B.E,CSE
Fifth Rank

Megha Viswanath
Department:B.E,EEE
Ninth Rank

M Hanuma Teja
Department:B.E,ECE
Tenth Rank


Academic Year 2010-11

Swathi N.
Department: Management Studies – MBA
First Rank
One Gold Medal

Ramya K.
Department:B.E,TE
First Rank
One Gold Medal

Divya Radhakrishnan
Department:B.E,CSE
Second Rank

Subhashis Panda
Department:B.E,EEE
Third Rank

Brinda Badrinath Hampiholi
Department:B.E,CSE
Fourth Rank

Neethu Bobby Chandy
Department:B.E,CSE
Fifth Rank

Soumya R
Department:B.E,ECE
Fifth Rank

Harshavardhan R
Department:B.E,TE
Seventh Rank

Sharvari B. R.
Department:B.E,ECE
Seventh Rank

Amritha Anantha Nayak
Department:B.E,CSE
Ninth Rank

Parvathi Jayaprakash
Department:B.E,TE
Ninth Rank

Niharika Ramachandra Murthy
Department:B.E,ECE
Ninth Rank


Academic Year 2009-10

Jyothi Priyanka A. S.
Department: Management Studies – MBA
Seventh Rank

E. R. Haripriya
Department:B.E,ECE
Eighth Rank

M. Rajini
Department:B.E,TE
Ninth Rank


Academic Year 2008-09

Lakshmi
Department:B.E,ECE
Seventh Rank


Academic Year 2007-08

Komal B. Prasad
Department:B.E, ECE
Tenth Rank


Academic Year 2006-07

Sathya Shankar K. A.
Department:B.E,TE
Fifth Rank

Chandrakala
Department:B.E,ECE
Fifth Rank

Rakesh H. P. 
Department:B.E,TE
Sixth Rank


Academic Year 2005-06

Nagaswetha N. M.
Department:B.E,TE
Fourth Rank

Archana S
Department:B.E,EEE
Tenth Rank