EEE-Department Achievements

Technical Achievement

1. Vishnu S of 6th Sem, EEE successfully completed the NPTEL course “Advances in UHV Transmission and Distribution”. In the due process, he secured a place among the topper 5% group. •
2. Zaheer Pasha of 6th Sem, EEE successfully completed the NPTEL course “Electronic Modules for Industrial Applications using Op-Amps”.
3. •Chepalli Sree Soumya of 6th Sem, EEE successfully completed the NPTEL course “Introduction to Smart Grid”.
4. Anil Kumar of 6th Sem, EEE secured 2nd place for the event “Make it work” in Annual Technical Fest TATVA 2019 held during 22nd & 23rd March 2019 in BNMIT.
5. M J Anirudh of 2nd Sem, EEE secured 2nd place for the event NES-Most Wanted Gaming in the Annual Technical Fest TATVA 2019 held during 22nd & 23rd March 2019 in BNMIT.
6. Anil Kumar, Akarsh H R, Tarun T K, Sunil K M, EEE won the Best Project Award at semester level IPL winter competition 2018 for their 5th Sem project titled “Opti Draw 2.0”.
7. Krithika K V, Harshitha T A, Divyashree N, Anusha Singh, EEE won the Best Project Award at semester level IPL winter competition 2018 for their 3rd Sem project titled “Dual Tone Multi Frequency Robot”.
8. Keshav Jindal of 8th Sem, EEE was presented with a certificate of appreciation and award of 15% scholarship for participating in “Google IT” event conducted in 2019 by The GATE Academy.
9. Keshav Jindal of 8th Sem, EEE was presented with a certificate of appreciation and award of 15% scholarship for participating in “Techno Gen” event conducted in 2019 by The GATE Academy.
10. Harsha G Math, B Sanjeev of 4th Sem, EEE participated in two day Boot Camp on “Visualization& Cloud” organized by BNMIT, Bengaluru in association with BITES on 23rd & 24th February 2019.
11. Vishal V Kaushik, Meghana V, Chandana E Gowda, Sindhu K R of 6th Sem, EEE was awarded certificate of appreciation for the contribution in the organizing committee of the Annual Technical Fest TATVA 2019 held during 22nd & 23rd March 2019 in BNMIT.
12. Keshav Jindal of 8th Sem, EEE was awarded a certificate of appreciation for the contribution in the organizing committee of the Annual Technical Fest TATVA 2019 held during 22nd & 23rd March 2019 in BNMIT.
13. Rohith Mukherjee, Praneta Dashora, Sahil Kumar, Rashi Singh, EEE won the Best Project Award at semester level IPL winter competition 2018 for their 3rd Sem project titled “Bluetooth Automated Lock System”.
14. Abhishek Sudan, Surya R, Swathi M, EEE won the Best Project Award at the department level IPL winter competition 2018 for their 5th Sem project titled “Park it Here”.
15. Heena Kouser, Hemanth M K, Pradeep, EEE won the Best Project Award for their 8thSem project titled “Robotic Boat”.
16. Nivedhitha Vaishnavi B, Shobhita Rajashekar, Sushme D S, EEE won the Best Project Award for their 8th Sem project titled “Standalone Photovoltaic Power Generation with Cascaded H-Bridge Multilevel Inverter”.
17. Sumit Kumar Mishra, EEE won the Best Presentation Award for 8th Sem project titled “Smart Energy Metering and Billing System”.
18. Manasa K R of 8th sem, EEE won the Best Outgoing Student Award 2018-2019.
19. Aditya Ramesh, Asheesh M, Shreeyash B & Sahil A of 2nd Sem, EEE was presented with a certificate of appreciation and award of 15% scholarship for participating in “Chuck Gliding” event conducted in 2019 by The GATE Academy.
20. Likitha M, Karthik Nandakumar Pai of 2nd Sem, EEE was presented with a certificate of appreciation and award of 15% scholarship for participating in “Circuit Debugging” event conducted in 2019 by The GATE Academy.
21. Keshav Jindal of 8th Sem, EEE was presented with a certificate of appreciation and award of 15% scholarship for participating in “Google IT” event conducted in 2019 by The GATE Academy.
22. Keshav Jindal of 8th Sem, EEE was presented with a certificate of appreciation and award of 15% scholarship for participating in “Techno Gen” event conducted in 2019 by The GATE Academy.
23. Harsha G Math, B Sanjeev of 4th Sem, EEE participated in two day Boot Camp on “Visualization& Cloud” organized by BNMIT, Bengaluru in association with BITES on 23rd & 24th February 2019.
24. Vishal V Kaushik, Meghana V, Chandana E Gowda, Sindhu K R of 6th Sem, EEE was awarded certificate of appreciation for the contribution in the organizing committee of the Annual Technical Fest TATVA 2019 held during 22nd & 23rd March 2019 in BNMIT.
25. Keshav Jindal of 8th Sem, EEE was awarded a certificate of appreciation for the contribution in the organizing committee of the Annual Technical Fest TATVA 2019 held during 22nd & 23rd March 2019 in BNMIT.
26. Vishnu S of 6th Sem, EEE successfully completed the NPTEL course “Advances in UHV Transmission and Distribution”. In the due process, he secured a place among the topper 5% group.
27. Zaheer Pasha of 6th Sem, EEE successfully completed the NPTEL course “Electronic Modules for Industrial Applications using Op-Amps”.
28. Chepalli Sree Soumya of 6th Sem, EEE successfully completed the NPTEL course “Introduction to Smart Grid”.
29. Suparna Bose of 7 Sem presented a paper on “Green Campus Initiative”, Idea Conclave for Better Bengaluru held on 2 & 3 of November 2018 at M.S.Ramaiah College of Arts, Science and Commerce, Bengaluru.
30. Roshan S, Nayana R & Sushant Kumar of VIII Semester have Participated and presented a Business Plan for the project “Human Energy Harnessing” in MANTHAN – 2018 organized by FKCCI, Bengaluru on 01-06-2018.
31. K Shashank Rao, Monali G Pawar & Sachin B Jain of VIII Semester have Participated and presented a Business Plan for project ” Blind Jacket” in MANTHAN – 2018 organized by FKCCI, Bengaluru on 01-06-2018.
32. Swathi M, Syed Abrar of IV semester have won Transport Challenge Award for Development of the prototype on “ Smart Village – Karnataka, 2018” in Open Innovation Hackathon, held at NHCE, Bengaluru during April 2018
33. Syed Abrar of IV semester has won 1st Place in the event “The Electronics Design Challenge”, held at PESIT South Campus, Bengaluru during 03-03-2018 to 04-03-2018.
34. Manasa K R of V sem has won 1st place in a technical talk on “Smart Grid” in Katalyst Tech Fest-2017 on 28 September 2017 conducted in Siemens.
35. Manasa K R of V sem has won 2nd place in Mini Engineering Project on “Wireless Mobile Charger” in Katalyst Tech Fest-2017 during 28 September 2017 conducted in Siemens.
36. Vasudev R VII sem EEE got 1st place and awarded Star Entrepreneurship award conducted by Entrepreneurship Development Institute of India in Partnership with Sarala Jeevana TV.

Sports Achievements

1. Bhavana C of 3 Sem, EEE won KATA (Individual) & KUMITE (Team) events in Inter DOJO Karate Championships held at Rashtrotthana Yogic Sciences & Research Institute on 1 & 2 December 2018.
2. Bhavana C of 3 Sem, EEE secured runner-up in Throw Ball Inter-collegiate held at Vemana Institute of Technology, Bangalore on 9th and 10th October 2018.
3. Nishanth S of 7 Sem, EEE secured runner-up in 100 m & 200 m breaststroke Inter-collegiate Swimming Competition held at BMSCE, Bangalore on 3rd and 4th October 2018
4. Swetha S of 7 Sem, EEE secured runner-up in Inter-zonal Table-tennis Tournament at Sapthagiri College of Engineering on 6th and 7th September 2018.
5. Swetha S of 7 Sem, EEE secured first place in Inter-collegiate Table-tennis zonal Tournament at BNMIT on 3rd and 4th September 2018.
6. Swetha S of 7 Sem, EEE secured first place in Prof. Mukherjee Memorial Table-tennis Tournament at BMSCE held from 20th to 24th September 2018.
7. Sanjeev B of 3 Sem, EEE secured a silver medal in Karnataka State Inter-school, Inter-collegiate and Open category 10 m, Open Sight Air Rifle Competition under – 23 (Mix Team) category organized by Seshadripuram Institute of Commerce and Management, Bangalore from 27th to 29th August 2018
8. Krithika K V of 3 Sem, EEE secured a bronze medal in Karnataka State Inter-school, Inter-collegiate and Open category 10m, Open Sight Air Rifle Competition in under 19 girls (Individual) category organized by Seshadripuram Institute of Commerce and Management, Bangalore from 27th to 29th August 2018
9. Bhavana C of 3 Sem, EEE represented Karnataka state and won KATA event (above 18 years category) in All India Hakuakai Open Karate Championship, 2018 held at Koramangala Indoor Stadium on 11th and 12th August 2018.
10. Harshitha T A, Krithika K V& Divyashree of 2nd EEE Participated in VTU Single Zone Archery (M&W) Competition held at Don Bosco Institute of Technology Bangalore on 30th May 2018.
11. Hemanth M K, Shankar, Sanju S Hosur, Abhishek,& Puneeth Gowda of 4th & 6th SEM EEE, Participated in VTU inter Collegiate Bangalore Zone Kabaddi tournament held at TOCE Bangalore on 23th and 24th April 2018.
12. Meghana of 4th sem of EEE Participated in VTU inter Collegiate Inter-Zone Chess (M &W) Tournament at MVJCE, Bangalore from 26th to 28th March 2018.
13. Meghana 4th sem of EEE was runner up in VTU inter Collegiate Inter-Zone Chess (M &W) Tournament at RVCE, Bangalore, held on 16th and 17th March 2018.
14. Sri Divya C, Shashidhar, Shweath S, and Meghana of 4th, 6th and 8th sem EEE Participated(Throw ball & Volleyball Table tennis Chess ) State level Inter Collegiate Memorial Tournament BMSCE Kreedotsav held at BMSCE Bangalore during 8th to 10th March 2018
15. Nishanth S of V Sem EEE won 1st place in 50m, 100m, and 200m, 2nd place in 50m and 100m, 3rd place in 200m Breaststroke swimming during VTU meet held in Basavanagudi Aquatic center on 30th August 2017.
16. Nishanth S of V Sem EEE won 3rd place in 100m, 200m, and 400m in Freestyle and 3rd place in 200m and 400m in Individual Medley swimming during VTU meet held at Basavanagudi Aquatic center on 30th August 2017.
17. Nishanth S of V Sem EEE won 3rd place in 100m and 200m in Breaststroke swimming during Dasara Games-2017 organized by the Department of Youth service & sports, Government of Karnataka at St. Joseph’s Indian High school Pool held during 14th and 15th September 2017.
18. Sri Divya C VI Sem EEE was Runners up Throwball in State Level Inter Collegiate Memorial Tournament, BMSCE Kreedotsav 2017 held at BMSCE, Bangalore, 3rd to 6th March 2017.
19. Zabi Khan of VIII sem EEE won the 1st place as “Mr. Utsav”, BMSCE UTSAV 2017 held at BMSCE, Bengaluru, 2017.
20. Manjuprasad S VII Sem EEE won 3rd place in 5000 m running race VTU Athletic meet, Kolar 15th to 18th November 2016
21. Manjuprasad S VII Sem EEE won 2nd place in 10000 m running race VTU Athletic meet, Kolar 15th to 18th November 2016
22. Manjuprasad S VII Sem EEE won 2nd place in Half Marathon 21 Km VTU Athletic meet, Kolar 15th to 18th November 2016
23. Nishanth S of III Sem EEE won 2 Silver & 1 Bronze medals in VTU Intercollegiate competition during September 2016 and
24. Nishanth S of III Sem EEE represented VTU in Chandigargh National Level competition securing 4th place.
25. Nishanth S of III Sem EEE won 3 Gold & 1 Silver medal in Dasara selection meet held in Bengaluru September 2016.
26. Nishanth S of III Sem EEE won 1 Gold, 2 Silver medals & individual Championship in Dasara games 2016 held in Mysore during October 2016

Cultural Achievements

1. Suparna Bose of 8th Sem, EEE secured 2nd place in Light vocal solo & Western Vocal Solo competition conducted during the year 2019.
2. Arpitha B M of 7 Sem, EEE secured First place in Folk/Tribal Dance (Group), Third place in One Act Play and participated in Skit in VTU Youth Fest held at BKIT, Bhalki from 2 – 4 November 2018.
3. Shobhita Rajashekar of 7 Sem, EEE participated in Installation and secured the second place in Western Group Song in VTU Youth Fest held at BKIT, Bhalki from 2nd – 4th November 2018.
4. S, Suparna Bose, Avadhanula Aslesh Kumar, Monisha. S Raghuveer Bhat, Ashwin Gowda, Kavya K of Vsem EEE were runners up in Street Play held at IISC, Bengaluru in October 2017.
5. Monisha S of IV sem EEE won 2nd Place in “Photography (Amateur)”, TATVA – 2017, BNMIT, Bengaluru, during 3rd – 4th March 2017.
6. Vasudev R VII sem EEE awarded with Ananya Yuva Puraskara by Anaya Foundation and Nadajyothi, Malleswaram Sangeetha Sabha.