This post was last updated on       March 12th, 2021

University Ranks

Department of CSE students have secured 16 university ranks till date.

Divya Radhakrishna

2nd Rank

2011-12

Brinda Badarinath Hampiholi

4th Rank

2011-12

Neethu Bobby Chandy

5th Rank

2012-2013

Prathish D.P

5th Rank

2012-2013

Amritha Anantha Nayak

9th Rank

2012-2013

Pooja V Hegde

5th Rank with 5 Gold Medals

2013-2014

Chaitra Nagaraj

7th Rank

2013-2014

Deepathi Devaraj

1st Rank with 6 Gold Medals

2013-14

Chaitra K V

2nd Rank

2014-2015

Meghana Adiga

7th Rank

2014-2015

Neha V

8th Rank

2014-2015

Swathi A V

10th Rank

2014-2015

Shubratha C Shrama

7th Rank

2015-2016

VTU Ranks (M.Tech)

Archana Prakash

M.Tech, CSE,  1st Rank with 1 Gold Medal

2011-12

Rashmi B H

M.Tech, CNE. 1st Rank with Gold Medal

2017-2018

Manjushree K

M.Tech, CSE. 7th Rank

2019-2020

Entrepreneurship Development Cell, NewGen IEDC Sponsored Projects:

Sl. NoStudent NamesProject TitleDescription

Amount

(in Lakhs)

Duration
1Manu K J
Murudeshwar Barole
Nama Venkata Nagasukesh
Nihaarika A Jagadish
Money BinThe projects used to provide incentives to people for using dustbins in public places. It consists of a compartment that segregates the waste disposed using machine learning. An android app is used for user interaction with the compartment. Firebase is used as real time database.2,50,000Aug 2019-Jan2020
2

 

 

Ankitha S

Raksha H

Namitha G

Life Line-ERVThis project aims to connect ambulance drivers and traffic police at all signals via the ambulance API. This is achieved by enabling a GPS system to give a real time location of the ambulance. People with the Lifeline app will receive notifications about the proximity of the ambulance. This helps to connect citizens, traffic police and the ambulance.2,50,000Aug 2019-Jan2020
3

Suraj D M

Varun A Prasad

Sudhanva G Hebbale Shwetha L

Obstacle Detection for the BlindThis device can be assessed as a mobility device for the visually impaired. The system consists of sensors that detect obstacles, trigger the feedback motors and alert the user. It also includes a GSM/GPS module. That notifies an emergency contact about his/her current location.2,50,000Aug 2019-Jan2020

Student Publications

Academic Year : 2020-21

  1. Srinidhi S P, Shreyas B, participated in All  India  Paper writing Competition on Emerging Research (PaCER), 2020  organized by  World Serve Online on July 2020 won First prize.
  2. Farheen Khanam Z M, Aishwarya B, G Sai Vennela, Lekhana A V Published paper on “A Survey on Driver Drowsiness Detection Techniques” in International Journal of Latest Technology in Engineering, Management & Applied Science (IJLTEMAS) Volume IX, Issue XI, November 2020 | ISSN 2278-2540.
  3. Greeshma N Pai, Kirana R, Likhitha, Madhushree N Published paper on “Credit Card Fraud Detection Techniques” in International Research Journal of Engineering and Technology (IRJET) on Nov2020.
  4. Aishwarya J, AkshathaN, AnushaH, Shishira J Published paper on “Engagement Detection with Autism Spectrum Disorder using Machine Learning” in International Research Journal of Engineering and Technology (IRJET) on 10/07/20.
  5. Srinidhi S P, Shreyas B, Published paper on “A Blockchain-Based Secure and Sustainable Electronic Healthcare Record System” in PiCES international Journal Perspectives in Communication, Embedded-Systems and Signal-Processing, July 2020, ISSN: 2566-392X, 8793 on 10/07/20.

Academic Year : 2019-20

  1. Kruthi, P. Anjali George ,K.S. Anouksha, A. Likhitha Published paper on “Sketch to Image Generation Using Generative Adversarial Network” Journal of Critical Reviews ISSN- 23945125 Vol 7, Issue 11, 2020, PP 767-771 in 20/06/20.
  2. Abhishek Dubey, Avinash Singh, Sylvester Fernandes Likhitha Published paper on “Design and Implementation of IoT and Machine learning based Intelligent Surveillance Robot for military applications”, International Journal for Research & Development in Technology, Volume-13, Issue-6(Jun-20) Issn (O): – 2349-3585 in 24/06/20.
  3. Shreyans Jain, Shreyas K Shankar, Sachin R Bujari, raj C T, Published paper on “Automated Machine Learning”, IJARIIE-ISSN(O)-2395-4396, Vol-6 Issue-3, June 2020 in 24/06/20.
  4. Bhavyadeep Purswani, Lekhana G, Harshitha A, Krithi Hegde, Published paper on “Interactive System for ML Model Implementations” , International Research Journal of Engineering and Technology (IRJET) E-Issn: 2395-0056 Volume: 07 Issue: 06 |June 2020, P-Issn: 2395-0072 in 25/06/20.
  5. Ramya Shree B, Nama Venkata Naga, Sukesh, V.R Rohith, Pranav N Rao, Published paper on “Recommendation and Product Analyzer System for E-Commerce”, International Research Journal of Engineering and Technology (IRJET) E-Issn: 2395-0056 Volume: 07 Issue: 06 June 2020, P-Issn: 2395-0072 in 27/06/20.
  6. Veda M, Smitha S,DivyaKrishna,Pooja Suresh Talekar, Published paper on “Iot Based Driver Drowsiness and Health Monitoring System”, International Research Journal of Engineering and Technology (IRJET) E-Issn: 2395-0056 Volume: 07 Issue: 06 June 2020, P-Issn: 23950072 in 27/06/20.
  1. Likhitha B, ThanushreeV,SathyaS,Harshitha K N, Published paper on “Automatic Gas Booking & Gas Leakage Detection System Using IoT”, International Research Journal of Engineering and Technology (IRJET) E-Issn: 2395-0056 Volume: 07 Issue: 06 |June 2020, PISSN: 2395-0072 in 27/06/20.
  1. Tina P,Ms.ShravyaA,Mr. Vedant Jain, Published paper on “Unification of KYC Process Using Blockchain” Journal of Critical Reviews ISSN- 2394-5125 Vol 7, Issue 18, 2020 in 30/06/20.
  2. Abhishek, Ameen Pasha, M. Chandramouli Bhat, Darpan D. Raj, Published paper on “Smart Ticket System for Metro Train”, International Journal of Research in Engineering, Science and Management Volume-3, Issue-6, June-2020 in 30/06/20.
  3. Priya T, Monisha G, Samyuktha Bhaskar, Ruchita Sudarshan K Published Paper on Machine Learning for Predicting Ischemic Stroke, International Journal of Engineering Research & Technology (IJERT), in 20/5/20.
  4. Nikhilesha N, Siddarth S Bellur, Soumil S Sinha, Ojus M S, Published paper on “Survey on Skin Disease Classification Models”, International Research Journal of Engineering and Technology (IRJET) on 25/04/20.
  1. Ankita Chatterjee, Kishan Kumar JaiswalAshmita Roy Published paper on “Techniques for analyzing Job satisfaction in working Employees –A survey” International Research Journal of Engineering and Technology (IRJET), vol. 6, no. 11, ISSN : 2395-0056, pp.1887-1889, Nov 2019 on 20/11/19.
  2. Raksha H, Namitha G, Published paper on “Action based video Summarization”, IEEE Region 10 conference (TENCON 2019) on Oct 2019.
  3. Mala B.M, Pavitra A, Ranjeetha J, Yamuna R, Published Paper on” Eye Tracking for Password Authenticated using Machine Learning” Internarnal Research Journal of Engineering and Technology(IRJET) on 5/9/2019.

Academic Year : 2018-19

  1. Swathi D G, Published Paper on” Estimation of Crowd in a Heavily occulated Regions”, Internarnal Research Journal of Engineering and Technology(IRJET), June 2019.
  2. Prince Kumar, Vaibhav Garg, Pavan Somvanshi Published Paper on “A Comparitive Study of Object Detection Algorithm in A Scene”, International Journal of Engineering Research And Technology, May 2019.
  3. Anita A, Kavya Sri Gudivada, Rakshitha Lakshmi M.K, Shika Kumari, Published Paper on” Identifying Phising websites through URL Parsing”, International Journal of Engineering Research And Technology, May 2019.
  1. B. Rahul Choudary, Pradhan B Suresh, Pradyumna G, Rahul Niranjan S, Published Paper on” Smart Home Automation System”, International Journal of Research and Scientific Innovation(IJRSI), May 2019.
  2. Vinay Kumar, Ketan Kulkarni, Goutham Y, Manohar g M, Published Paper on” Emotional Recognition from facial expression” International Journal of Advance Research, Ideas and Innovations in Technology, 4/4/2019.
  3. Prateeksha R, Yasha Ravindra, Prema T.H, Pavitra Rani, Published Paper on “Approaches to Minimize Resource Utilization in Cloud Services”, International Research Journal of Engineering and Technology (IRJET) on 07/07/18.
  4. Hardik Asnani, Suhaib, Suhaas Nandeesh, Published Paper on “Securing an IoT based Home using Digital Image Processing and an Android Application”, International Research Journal of Engineering and Technology(IRJET) on 8/8/18.

Technical Activities

Academic Year : 2020-21

  1. Gagana Dhananjaya, participated in Cyber saftey(workshop), organized by CSI, BNMIT Student Chapter, between 18/01/2021 to 19/01/2021.
  2. Nidhi, participated in Cyber saftey(workshop) organized by CSI, BNMIT Student Chapter, between 18/01/2021 to 19/01/2021.
  3. Sahana S, participated in Bootcamp on Machine Learning using Python, organized by Scrollwell.com between 09/01/2021To13/01/2021.
  4. Diksha Goyal, participated in Hero Campus Challenge Season 6-Quiz, organized by Hero MotoCorp Limited on 02/01/2021.
  5. Nidhi, participated in Four weeks Online Training on Internship & Job Preparation, organized by Internshala Trainings, 08/12/2020To06/12/2020.
  6. Nidhi, participated in Eight weeks Online Training on Ethical Hacking organized by, Internshala Trainings, from 10/09/2020To 29/10/2020.
  7. Nikhitha Gururaj, participated in IBM Hack Challenge 2020, organized by IBM India University Relations, April 2020 To August 2020.
  8. Nikhitha Gururaj, ,participated in Summer internship, organized by Smart Bridge Educational Services Private Limited In Collaboration with IBM from 20/07/2020 to 20/08/2020.
  9. Namitha S, participated in IBM Hack Challenge 2020, organized by IBM India University Relations, April 2020 ToAugust 2020.
  10. Akshay M S, participated in Online National Level quiz on AI & Robotics, organized by Holy Mary Institute of Technology& Science on 06/07/2020.
  11. Namitha S, participated in Online Training on Android App Development, organized by Internshala Trainings from  01/06/2020To27/07/2020.
  12. Ankita S Vakil, ,participated in Online Workshop on Web Development, organized by Ethical Edufabrica PVT.LTD  IISC Bangalore, from 11/07/2020 To 12/07/2020.
  13. Aashritha L, participated in Online Quiz on C Programming Skills in July 2020.
  14. Praneeth Kumar T, participated in Hackathon 4.0 organized by IEEE-BNMIT Student branchIEEE Nanotechnology Council on 16/10/2020.
  15. Sruthi S, participated Mock Paper Presentation, organized by IEEE-BNMIT Student branchIEEE Nanotechnology Council on 17/10/2020.
  16. Sahana S, participated in Build Your First Game from Scratch, organized by Scaler Academy on 24/10/2020.
  17. Diksha Goyal, participated in SDP on IOT with Cloud Data Analytics organized by from 29/07/2020To12/08/2020.
  18. J, participated in The Joy of Computing Modern Methods in Machine Intelligence organized by CSI, BNMIT Student Chapter on 10/11/2020.
  19. J, participated in SDP on IOT with Cloud Data Analytics, organized by from 29/07/2020 To 12/08/2020.
  20. Vindhya MV, participated in SDP on IOT with Cloud Data Analytics organized by Department of CSE, BNMIT from 29/07/2020To12/08/2020.
  21. Gagana Dhananjaya, participated in The Joy of Computing :Modern Methods in Machine Intelligence organized by CSI, BNMIT Student Chapter on 10/11/2020.
  22. Gagana Dhananjaya, participated in SDP on Data Science Using Python organized by Department of CSE, BNMIT from 29/07/2020To12/08/2020.
  23. Heena Kouser, participated in Online Coding Contest ‘C’ODE Trek 1.0 organized by PES College of Engineering on 20/08/2020.
  24. Sagarika S, participated in Online Webinar on Emerging Trends in Data Science organized by AMC College from 05/08/2020To 06/08/2020.
  25. Sagarika S, participated in The Joy of Computing: Modern Methods in Machine Intelligence, organized by CSI, BNMIT Student Chapter on 10/11/2020.
  26. Sahana S, participated in The Joy of Computing: Modern Methods in Machine Intelligence, organized by CSI, BNMIT Student Chapter on 10/11/2020.
  27. Sahana S, participated in SDP on Data Science Using Python, organized by Department of CSE, BNMIT from 29/07/2020 To 12/08/2020.
  28. Praneeth Kumar T, participated in CodeFury 3.0 organized by IEEE University Visvesvaraya College Of Engineering Student Chapter from 29/07/2020To12/08/2020
  29. Deeksha D, participated in Industrial Training on “Python with Machine Learning” organized by AVM Labs from 01/08/2020 To 31/08/2020.
  30. Deeksha D, participated in SDP on IOT with Cloud Data Analytics organized by Department of CSE, BNMIT from 29/07/2020To12/08/2020.
  31. Heena Kouser, participated in The Joy of Computing: Modern Methods in Machine Intelligence organized by CSI, BNMIT Student Chapteron10/11/2020.
  32. Heena Kouser, participated in Online Webinar on “Emerging Technologies for Employability for Engineering Students” organized by AGIMUS Technologies on 02/07/2020.
  33. Heena Kouser, participated inOn-Demand Webinar: Innovation – From Creativity to DeliveryorganizedbyThe Achieve Centre For Leadership & Workplace Performance on 18/07/2020.
  34. Heena Kouser, participated in Webinar on “Scientific Analysis using Python organized by S D M College of Engineering and TechnologyDharwad, Karnataka.
  35. Kannika Bai M B, participated in The Joy of Computing: Modern Methods in Machine Intelligence organized byCSI, BNMIT Student Chapter on 10/11/2020.
  36. Kavya BG, participated in SDP on IOT with Cloud Data Analytics organized by Department of CSE, BNMIT from 29/07/2020To12/08/2020.
  37. L K Priyanka, participated in Online Quiz on C Programming organized by Vemena Institute of Technology on 13/07/2020
  38. Samprith M A, participated in Online Quiz on C Programming organized by Vemena Institute of Technology on 17/07/2020.
  39. Samprith M A, participated in SDP on IOT with Cloud Data Analytics organized by Department of CSE, BNMIT from 29/07/2020To12/08/2020.
  40. Lavanya DS, participated inOnline Webinar on Emerging Trends in Data Science organized by05/08/2020To06/08/2020.
  41. Lavanya DS, participated inOnline Quiz on C Programming organized by Vemena Institute of Technology on13/07/2020.
  42. Akshay MS, participated inWebinar on Python Programming and its Applications organized by Pantech E-Learning on 10/07/2020.

Academic Year : 2019-20

  1. Kshama G, participated in “Wild Karnataka photography contest” organized by Discovery Channel on 5-6-2020.
  2. chana Kale, participated in Software Engineering Virtual Experience (Internship), organized by JPMorgan Chase & Co from 01/06/20 To 18/06/20.
  3. Avleeen Kour, participated in Distinguished Webinar Series, organized by IEEE-BNMIT Student branch on 03/06/20
  4. Yogesh Gautam, participated in “The C++ Workshop”, organized by Packt LTD on 05/05/20.
  5. Shreyas B, participated in “Data Analytics (Internship)”, organized by Theshaadi times inn association with Inktop Publisher Pvt Ltd, New Delhi From 18/05/20 To 17/06/20.
  6. Kshama . G, participated in “Workshop on OOPS in PHP” , organized by Dept of CSE, SJB Institute of Technology on 22/05/20.
  7. Lavanya D S, participated in “Workshop on OOPS in PHP” , organized by Dept of CSE, SJB Institute of Technology on 22/05/20.
  8. Lavanya D S, participated in “Workshop on Digital image processing using MATLAB”, organized by Takeiteasy engineers on 24/05/20.
  9. Sai Vennela G, participated in “Workshop on I/O Interfacing with Embedded System” organized by Indian Tech- Keys From 02/05/20 To 03/05/20.
  10. Deepthi K N, participated in “Ethical Hacking” organized by Intern shala Trainings From 01/04/20 To 13/05/20.
  11. Ankith I, participated in “Hack the Crisis in India”, organized by Ministry of Electronics and Information Technology,Government of India in 03/04/20.
  12. AnirudhaP , participated in “Hack the Crisis in India”, organized by Ministry of Electronics and Information Technology,Government of India in 03/04/20.
  13. Anirudh H Kashyap, participated Workshop on Data Science and Analytics with R, organized by Institute of Engineers, CSE- Student Chapter, BNMIT From 27/04/20To 28/04/20.
  14. Akshay Anand, participated in Web Developer(internship) organized by Exposys Data Labs from 20/04/20 To 20/05/20.
  15. Aditi A Nadig, participated Workshop on Data Science and Analytics with R organized by Institute of Engineers, CSE- Student Chapter, BNMIT From 27/04/20 To 28/04/20.
  16. Tanya Mital, participated Workshop on Data Science and Analytics with R organized by Institute of Engineers, CSE- Student Chapter, BNMIT From 27/04/20 To 28/04/20.
  17. Tanisha V, participated Workshop on Data Science and Analytics with R organized by Institute of Engineers, CSE- Student Chapter, BNMIT From 27/04/20 To 28/04/20.
  18. Krishnaa S, participated Workshop on Data Science and Analytics with R organized by Institute of Engineers, CSE- Student Chapter, BNMIT From 27/04/20 To 28/04/20.
  19. Harshvardhan, participated Workshop on Data Science and Analytics with R organized by Institute of Engineers, CSE- Student Chapter, BNMIT From 27/04/20 To 28/04/20.
  20. Heena Kouser, participated Workshop on Data Science and Analytics with R organized by Institute of Engineers, CSE- Student Chapter, BNMIT From 27/04/20 To 28/04/20.
  21. K N Deepthi, participated Workshop on Data Science and Analytics with R organized by Institute of Engineers, CSE- Student Chapter, BNMIT From 27/04/20 To 28/04/20.
  22. Prasanna Kumar, participated Workshop on Data Science and Analytics with R organized by Institute of Engineers, CSE- Student Chapter, BNMIT From 27/04/20 To 28/04/20.
  23. Keerthi Hali, participated Workshop on Data Science and Analytics with R organized by Institute of Engineers, CSE- Student Chapter, BNMIT From 27/04/20 To 28/04/20.
  24. Aditi A Nadig, participated Workshop on Data Science and Analytics with R organized by Institute of Engineers, CSE- Student Chapter, BNMIT From 27/04/20 To 28/04/20.
  25. Anirudh H Kashyap, participated Workshop on Data Science and Analytics with R organized by Institute of Engineers, CSE- Student Chapter, BNMIT From 27/04/20 To 28/04/20.
  26. Anusha M R, participated Workshop on Data Science and Analytics with R organized by Institute of Engineers, CSE- Student Chapter, BNMIT From 27/04/20 To 28/04/20.
  27. Rajdeep Chauhan, participated Workshop on Data Science and Analytics with R organized by Institute of Engineers, CSE- Student Chapter, BNMIT From 27/04/20 To 28/04/20.
  28. RashmithaBarick, participated Workshop on Data Science and Analytics with R organized by Institute of Engineers, CSE- Student Chapter, BNMIT From 27/04/20 To 28/04/20.
  29. Divyashree J, participated Workshop on Data Science and Analytics with R organized by Institute of Engineers, CSE- Student Chapter, BNMIT From 27/04/20 To 28/04/20.
  30. Diksha Goyal, participated Workshop on Data Science and Analytics with R organized by Institute of Engineers, CSE- Student Chapter, BNMIT From 27/04/20 To 28/04/20.
  31. Kriti K, participated in Emerging Technologies and Careers, to mark “Girls in ICT Day”, organized by Ananya And Oracle Volunteering From 21/04/20 To 23/04/20.
  32. Nagashree M S, participated in Emerging Technologies and Careers, to mark “Girls in ICT Day”, organized by Ananya And Oracle Volunteering From 21/04/20 To 23/04/20.
  33. Vineetha, participated in Emerging Technologies and Careers, to mark “Girls in ICT Day”, organized by Ananya And Oracle Volunteering From 21/04/20 To 23/04/20.
  34. Anagha Raveendra, participated in Face Detection using AWS organized by Code mithra, ethnus in 11/04/20.
  35. G Sai Vennela, participated in Round 1 of national engineering Olympiad 3.0, organized by NEO Foundation From 24/04/20 To 28/04/20.
  36. Ankita S Vakil, participated in Machine Learning(Internship), organized by Microsoft AEP From 1/03/20 To 30/04/20.
  37. Nikhitha Gururaj, participated in Node.js & Express Development with MongoDB, organized by CSI-BNMIT CSE Dept, Bangalore From 06/03/20 To 07/03/20.
  38. Namitha S, participated in Node.js & Express Development with MongoDB, organized by CSI-BNMIT CSE Dept, Bangalore From 06/03/20 To 07/03/20.
  39. Shreyas B, participated in Analytics & Machine Learning (Internship), organized by arkytics From 24/02/20 To 24/03/20.
  40. Sai Vennela, participated in Internal Hackathon for Smart India Hackathon 2020, organized by Smart India Hackathon 2020 on 26/02/20.
  41. Namansinha, participated in Order details reporting(internship) organized by The peripheral store, TPS Technologies From 12/02/20 To 30/04/20.
  42. Anika Shreya Pawar, participated in Robotics and Automation organized by AMC Engineering college, Bengaluru From 05/02/20 To 12/02/20.
  43. GaganaDhananjaya, participated in Robotics and Automation organized by AMC Engineering college, Bengaluru From 05/02/20 To 12/02/20.
  44. Anika Shreya Pawar, participated in Robotics and Automation organized by AMC Engineering college, Bengaluru From 05/02/20 To 12/02/20.
  45. Kshama G, participated in Photographed competition organized by National Geographic on 15/01/20.
  46. Keerthi Hali, participated in Techno Workshop Series on Cyber Security organized by Pravega Indian Institute of Science, Bengaluru From 25/01/20 To 26/01/20.
  47. Shreyas B, participated in Techno Workshop Series on Cyber Security organized by Pravega Indian Institute of Science, Bengaluru From 25/01/20 To 26/01/20.
  48. Abhishek, participated in Prodothon 1.0  organized by NEWGEN Innovation Entrepreneurship Development Centre on 14/11/19.
  49. T Sai Srujan, participated in Prodothon1.0 organized by NEWGEN Innovation Entrepreneurship Development Centre on 14/11/19.
  50. Akshay Anand, participated in Prodothon1.0 organized by NEWGEN Innovation Entrepreneurship Development Centre on 14/11/19.
  51. Aditi A Nadig, participated in 20th VTU Youth Festival “INSIGNIA” organized by SDM College of Engineering, Dharwad, From 06/11/19 To 09/11/19.
  52. Soumiya Rao, participated in 20th VTU Youth Festival “INSIGNIA” organized by SDM College of Engineering, Dharwad, From 06/11/19 To 09/11/19.
  53. Dyuthi Sanjeev, participated in 20th VTU Youth Festival “INSIGNIA” organized by SDM College of Engineering, Dharwad, From 06/11/19 To 09/11/19.
  54. Shrinidhi H R, participated in 20th VTU Youth Festival “INSIGNIA” organized by SDM College of Engineering, Dharwad, From 06/11/19 To 09/11/19.
  55. Anusha M R, participated in Circuit Prototyping organized by CSI-BNMIT CSE Dept, Bangalore From 25/11/19 To 26/11/19.
  56. Aditi A Nadig, participated in Circuit Prototyping organized by CSI-BNMIT CSE Dept, Bangalore From 25/11/19 To 26/11/19.
  57. GaganaDhanajaya, participated in Circuit Prototyping organized by CSI-BNMIT CSE Dept, Bangalore From 25/11/19 To 26/11/19.
  58. Dhavin U, participated in Circuit Prototyping organized by CSI-BNMIT CSE Dept, Bangalore From 25/11/19 To 26/11/19.
  59. Ganesh Sindagi, participated in Circuit Prototyping organized by CSI-BNMIT CSE Dept, Bangalore From 25/11/19 To 26/11/19.
  60. Divyashree J, participated in Circuit Prototyping organized by CSI-BNMIT CSE Dept, Bangalore From 25/11/19 To 26/11/19.
  61. Keerthi Hali, participated in Circuit Prototyping organized by CSI-BNMIT CSE Dept, Bangalore From 25/11/19 To 26/11/19.
  62. T Sai Srujan, participated in HashCode 2019 organized by PES University From 26/10/19 To 27/10/19.
  63. T Sai Srujan, participated in HACKATHON 2.0 organized by IEEE BNMIT on 19/10/19 won First Prize.
  64. Akash Anand, participated in HACKATHON 2.0 organized by IEEE BNMIT on 19/10/19 won First Prize.
  1. Akshay Anand, participated in Human Digitalization: future Intelligence organized by Indian Technology Congress, NIMHANS convention center on 04/09/19.
  2. Akshay Anand, participated in The Future of Foods: Emerging Agri Technologies. organized by Indian Technology Congress, NIMHANS convention center on 05/09/19.
  3. Akshay Anand, participated in Application Development using micro services Architecture organized by CSI-BNMIT CSE Dept, Bangalore From 20/09/19 To 21/09/19.
  4. T Sai Srujan, participated in Automation testing using Katalon Studio, organized by Sensesemi Technologies Pvt Ltd From 24/07/19 To 24/10/19.
  5. T Sai Srujan, participated in Artificial Intelligence organized by TEQUED LABS From 15/07/19 To 15/08/19.
  6. Kavya B G, participated in Artificial Intelligence organized by Verzen From 01/06/19 To 31/07/19.
  7. Sindhu H M, participated in Artificial Intelligence organized by Verzen From 01/06/19 To 31/07/19.
  8. Akash Kunwar, participated in Competitive Coding- Magnovite organized by Christ Deemed to be University, 2019.

Academic Year : 2018-19

  1. Akash Anand, participated in INNOVATIVE PROJECT Summer Competition organized by NEWGEN Innovation Entrepreneurship Development Centre on 05/05/19 as Best Project.
  2. Akash Anand, participated in I/O Interfacing with Embedded System organized by BNMIT From 2/05/19 To 3/05/20.
  3. Akshay Anand, participated in Mobile Control Robotics organized by BNMIT From 15/02/19 to 16/02/19.
  4. Aasiya Mohammadi, participated in Boot Camp Virtualization and Cloud organized by BNMIT AND BITES From 23/02/19 To 24/02/19.
  5. Aditya G, participated in Boot Camp Virtualization and Cloud organized by BNMIT AND BITES From 23/02/19 To 24/02/19.
  6. Niharika A Jagadish, participated in Aneveshana 2019 Science & Engineering Fair organized by Agastya International Foundation & Synopsys From 25th-27th Feb 2019.
  7. Manu K J, participated in Aneveshana 2019 Science & Engineering Fair organized by Agastya International Foundation & Synopsys From 25th-27th Feb 2019.
  8. Mukund Madhav, participated in National Level Competition on “ Mobile Control Robotics”, organized by Revert Technologies From 15to 16 Feb2019.
  9. Aditya G, participated in National Level Competition on “ Mobile Control Robotics”, organized by Revert Technologies From 15to 16 Feb2019.
  10. Nikitha Gururaj, participated in National Level Competition on “ Mobile Control Robotics”, organized by Revert Technologies From 15to 16 Feb2019.
  11. Namitha S, participated in National Level Competition on “ Mobile Control Robotics”, organized by Revert Technologies From 15to 16 Feb2019.
  12. Meghana R, participated in National Level Competition on “ Mobile Control Robotics”, organized by Revert Technologies From 15to 16 Feb2019.
  13. KeerthanaVelilani, participated in BNMIT HACKATHON organized by BNMIT , Bengaluru on 23/01/19.
  1. Soumiya Rao, participated in BNMIT HACKATHON organized by BNMIT , Bengaluru on 23/01/19.
  2. Raksha H, participated in 15th National Student Conference Kagada 2018 – Poster Presentation Competition organized by IEEE- UVCE, 2018.
  3. Namitha G, participated in 15th National Student Conference Kagada 2018 – Poster Presentation Competition organized by IEEE- UVCE, 2018.
  4. KeerthanaVelilani, participated in Amazon’s Alexa Workshop and Hackathon organized by Sandbox Start up From 17/08/18 To 18/08/18.
  5. Niharika Jagadish, participated in Hackfest 2018 organized by SIT ,Tumkur From 29/09/18 To 30/09/18.
  6. MurdeshwarBarole, participated in Hackfest 2018 organized by SIT ,Tumkur From 29/09/18 To 30/09/18.
  7. Nama Venkata Nama Sukesh, participated in Hackfest 2018 organized by SIT ,Tumkur From 29/09/18 To 30/09/18.
  8. Manu K J, participated in Hackfest 2018 organized by SIT ,Tumkur From 29/09/18 To 30/09/18.
  9. Namitha S, participated in Hackathon 1.0 organized by IEEE- BNMIT on 14/10/18.
  10. Nikitha Gururaj, participated in Hackathon 1.0 organized by IEEE- BNMIT on 14/10/18.
  11. Namitha S, participated in Entrepreneurship Awareness Camp organized by NST Entrepreneurship Development board DST From 14/11/18 To 19/11/18.
  12. Nikitha Gururaj, participated in Entrepreneurship Awareness Camp organized by NST Entrepreneurship Development board DST From 14/11/18 To 19/11/18.
  13. Meghana R, participated in Entrepreneurship Awareness Camp organized by NST Entrepreneurship Development board DST From 14/11/18 To 19/11/18.
  14. Shubhashree T V, participated in Entrepreneurship Awareness Camp organized by NST Entrepreneurship Development board DST From 14/11/18 To 19/11/18.
  15. Shrinidhi H R, participated in Entrepreneurship Awareness Camp organized by NST Entrepreneurship Development board DST From 14/11/18 To 19/11/18.
  16. Manu K J, participated in 24 Hour State Level Hackathon organized by KSIT From 9/11/18 To 10/11/18.
  17. KeerthanaVelilani, SoumiyaRao, V Sem. won Second place in 24 Hour State Level Hackathon conducted by KSIT Nov 9-10, 2018.
  18. Naman Sinha, participated in Skilling India for Environmental Sustainability and economic growth -Poster Exhibition organized by ISTE & Mangalore Institute of Technology on 6/10/18.
  19. NishikaTiku, participated in Skilling India for Environmental Sustainability and economic growth -Poster Exhibition organized by ISTE & Mangalore Institute of Technology on 6/10/18.
  20. Manu K J, participated in Skilling India for Environmental Sustainability and economic growth –Hackathon organized by ISTE & Mangalore Institute of Technology  on 6/10/18.
  21. Murudeshwar, participated in Skilling India for Environmental Sustainability and economic growth –Hackathon organized by ISTE & Mangalore Institute of Technology on 6/10/18.
  22. Niharika A Jagadish, participated in Skilling India for Environmental Sustainability and economic growth –Hackathon organized by ISTE & Mangalore Institute of Technology on 6/10/18.
  23. KeerthanaVelilani, 24 Hour State Level Hackathon, KSIT, 9th and 10/11/2018 won First prize.
  24. Soumiya Rao, 24 Hour State Level Hackathon, KSIT, 9th and 10/11/2018 won First prize.
  25. Zainab Noorain, Three months Internship, Prodat IT solution India Pvt.India, 13/2/201815/5/2018.

Sports Achievements:

Academic Year : 2019-2020

Sl. No.Event/TournamentOrganized by/Organized onResult
1VTU Inter-Collegiate Inter Zone Chess (M&W) Competition 2019,Jyothi Institute Of Technology Bangalore, On16th& 17th August2019.

 Both (M&W) Participation

Girls Team Participation & 6thPosition and Qualified To Inter Zone

Girls Team

1.      Heena 3rd Sem CSE

Boys Team

1.      Vishnu R Acharya 5th Sem CSE

2.      Vishnu R Acharya 5th Sem CSE

2VTU Inter-Collegiate Inter Zone Chess (M&W) Competition 2019

 

SJMIT, Chitradurga On 20th& 22th August 2019.

Participation

Girls Team

Heena 3rd Sem CSE

3

 

VTU Inter Intercollegiate Bangalore Central Zone Badminton (M&W) Competition 2019-20.

SEACET, Bangalore 24th& 25th August 2018.

Participation

Girls Team

1.      Soora Shivani 1st Sem CSE

Boys Team

1.      T.SaiSrujan 5thSem CSE

2.      Devam 3rd Sem CSE

4Dr. B.N.V. Subrahmanya Memorial Inter-Collegiate Thro Ball Tournament 2019-20Jyothy Institute Of Technology, Bangalore. On 6th& 7th September2019

Participation

Girls Team

1.      Anagha R 3rd CSE

2.      Vaishnavi 1st CSE

3.      Sharvari 5th CSE

Boys Team

1.      Sachin T D 7th CSE

2.      Madhav Kumar 1st CSE

5VTU Inter-Collegiate Bangalore Zone Basket Ball (M) Tournament 2019-20,NHCE Bangalore, On 16th& 17th September 2019.

Participation

BoysTeam

1.      Chethan CSE 3rd Sem

2.      Akash CSE 3rd Sem

3.      Dewang CSE 3rd Sem

6VTU      Inter-Collegiate              Single              Zone Swimming (M& W) Competition2019-20Basavanagudi Aquatic Center, Organized By MSRIT, Bangalore. On 18th September 2019.

Participation

1.      Abhishek Anjan Pai 5th Sem CSE

2.      Praneeth Kumar T 1st Sem CSE

3.      Monisha.G 7th Sem CSE

400Mts Individual Medley–Bronze Medal 200 Mts Butterfly – Silver Medal

200Mts Individual Medley Bronze Medal

7

 

40th Y. Nagesh Rao Maanay Memorial

Inter – Collegiate Throw Ball Tournamen 2019

 

BNMIT Bangalore, On 20th& 21st September 2019

Participation Boys team Runners

1.      ECE Sachin T D 7th Sem CSE

2.      Madhav Kumar 1st Sem CSE

Participation Girls team Winners

1.     Anagha R 3rd Sem CSE

2.     Vaishnavi 1st Sem CSE

3.     Sharvari 5th Sem CSE

8State Level Inter-Collegiate Sports Fest SPARDHA 2019CMRIT Bangalore, On 28th September 2019

Participation

Boys Team

Dewang G 3rd Sem CSE

Girls Team

1.      Sahana. S 5th Sem CSE

2.      Harshitha 6th Sem CSE

9

 

VTU Inter-Collegiate Bengaluru Zone Tennis (M) Tournament 2019-20

 

JSSATE, Bangalore. On 23rd& 24th September 2019.

Participation

1.      Rajeev Ramesh 5th Sem CSE

10BMSCE KREEDOTSAV-2019BMSCE Bangalore, On 1stTo4th October 2019.

Participation

Basketball

1.      Dewang G 3rd Sem CSE

2.      Rajdeep C 3rd Sem CSE

3.      Akash 5th Sem CSE

Participation

Chess

1.      Heena 3rd Sem CSE

Chess

1.      Vishnu R Acharya 5th Sem CSE

Participation

Football

1.      Skanda 1st Sem CSE

2.      Ayush 1st Sem CSE

3.      Ashutosh 1st Sem CSE

4.      Vinayak 1st Sem CSE

5.      Preetam 1st Sem CSE

Throw Ball Girls 3rd Place

1.        Anagha R 3rd Sem CSE

2.        Sharvari 5th Sem CSE

11Bangalore Central ZoneCricket Selection 2019-20SEA College Of Engineering,BangaloreOn 3rd And 4th October 2019.

Participation

1.      Vallish MA 7th Sem CSE

 

 

 

12

 

VTU Inter-Collegiate Single Zone Weightlifting (M&W) And Best Physique (M) Competition 2019-20

 

Sri Sairam College Engineering Anekal Bengaluru On 14th& 15th October 2019.

Participation

1.      Abhishk K S 5th Sem CSE

2.      Harsh R Jain 5th Sem CSE

3.      Jayanth Prakash 5th Sem CSE

4.      Shaik Mohammed 3rd Sem CSE

 

 

13

 

 

INFINI International Sports Fest 2019-20

 

 

PES University Bangalore On 12th To 16th October 2019.

Participation

Badminton (M)

1.      Srujan S 5th Sem CSE

2.      DevamDarji 3rd Sem CSE

Throwball (W)

1.      Sharvari KS 5th Sem CSE

Football

1.      Preetam 1st Sem CSE

2.      Ashutosh 1st Sem CSE

3.      Vinayak 1st Sem CSE

4.      Ayush 1st Sem CSE

5.      Tushar 1st Sem CSE

6.      Yusuf 1st Sem CSE

14VTU Inter-Collegiate Athletic Meet 2019-20, 
Guru   Nanak   Dev            Engineering            College, Bidar from 22nd To 25th October2019,

Participation

1.      Dhanik I S 3rd CSE 100 mtrs 200 mtrs 4x100mtrs Relay

2.      Jayanth Jashi 5th CSE 800 mtrs5000 mtrs

3.      Lalana Nagaraj 1st CSE 200 mtrs 400 mtrs

15

 

VTU Inter-Collegiate Single Zone Power Lifting (M&W) Competition 2019-20

 

NMAMIT, Nitte Udupi on 30th& 31th October 2019.

Participation

Jayanth Prakash 5th Sem CSE

1622nd MS Ramaiah Memorial State Level Inter Engineering Colleges Cricket Tournament 2019-20Organized By MSRIT, Bangalore.On 12th ,14th& 15th November 2019.Participation
1.      Suhas H 5th CSE
2.      Vinay C M 5th CSE
3.      Vishnu A 5th CSE
4.      Kishan J 7th CSE
17VTU Inter-Collegiate Bangalore Central Zone Table Tennis (M&W) Tournament 2019-20Atria Institute Of Technology, Bangalore. On 16th& 17th November2019.

Boys Team Participation

1.                   Kosttubh 5th Sem CSE

18VTU Inter-Collegiate Central Zone Throw Ball (W) Tournament 2019- 20-East West Institute Of Technology Bangalore, On 22nd& 23rd November2019.

Participation

1.      Anagha R 3rd Sem CSE

2.      Sharvari KS 5th Sem CSE

19Chamaraju Memorial State Level Inter Engineering Collegiate Cricket Tournament- 2020RV College of Engineering Bangalore. 12th February- 2020.

Participation

1.     Suhas H 6th CSE

2.     Vinay C M 6th CSE

3.     Vishnu A 6th CSE

20SRI. DEVADAN CUP 2020 – CRICKET

Christ Deemed to be University campus.

14th February- 2020.

Participation

1.     Suhas H 6th CSE

2.     Vinay C M 6th CSE

3.     Vishnu A 6th CSE

4.     Vallish 8th CSE

21

 

 

 

 

RVCE “MOMENTUM-2020”

 

 

 

 

RVCE Bangalore. On 22nd February 2020.

Participation

Tennis Boy’s Team

1.      Rajeev Ramesh 6th   Sem CSE

2.      Jai Raj Pisupati 8th  Sem CSE

Basket ball Boy’s Team

1.      Dewang G  4thsem CSE

2.     Rajdeep C 4thsem CSE

Basket ball Girl’s Team

1.      Jyosthna 4thsem CSE

2.      Smitha 4thsem CSE

3.      Meghana 2ndsem CSE

4.      Lalana 2ndsem CSE

5.      Indhu 2thsem CSE Volley ball Boys’ Team

1.      Sachin T D 8thsem CSE

2.      Dhanik  4thsem CSE

3.      Dalesh N 4thsem CSE

22

 

VTU      Inter-collegiate              Bangalore              Central Zone Kho-Kho (M) Tournament2020-21

 

Dr.AIT, Bangalore on 27th& 28th February 2020.

Participation

1.     Rishabh Singh 2ndsemCSE

2.      Tushar Ranjan 2ndsemCSE

3.     Dinesh D 4thsemCSE

23VTU Inter-collegiate Central Zone Volleyball (M) Tournament 2020-21HKBKCE, Bangalore. On 5th to 6th March 2020.

Participation

1.      Dhanik 4thsem CSE

2.      Dalesh N 4thsem CSE

24VTU Inter-collegiate Bangalore Zone Volley ball (W) Tournament 2020-21

 

KIT, Tiptur from 13th to 15th March 2020

Participation

1.      Sharvari K S 6thsem CSE

2.      Nisarga 6thsem CSE

3.      Anusha  2ndsem CSE

25

 

VTU Bangalore Central Zone Cricket (M) Tournament 2019-20

 

SEA College of Engineering & Technology, Bangalore from 11th to 19th March 2020.

Participation

1.      Suhas H 6th CSE

2.      Vinay C M 6th CSE

3.      Vishnu R A 6th CSE

4.      Kishan 8th CSE

 

 

Academic Year : 2018-2019

Sl.No.Event/TournamentOrganized byOrganized onResult
1VTU Intercollegiate Bangalore Central Zone Badminton Competition 2018-19SEA College Of Engineering Bangalore27th & 28th August 2018.

 Men Team Participation

1.      T.SaiSrujan 3rdsem CSE

 

 

 

 

2

 

 

39th Y. Nagesh Rao Maanay Memorial Inter – Collegiate Throw Ball Tournament – 2018

 

 

BNMIT

Bangalore,

 

 

7th& 8thSeptember 2018

Both (M&W) teamwinners

1.      Amogha R Chandra 3rdsem CSE

2.      Rakshita T J 7thsem CSE

3.      T saisrujan CSE

4.      Suhas H 3rdsem CSE

5.      Siddiq pasha S K 3rdsem CSE

6.      Sachin CSE

7.      Sharvari K S 3rdsem CSE

8.      Akshara G Dutt 7thsem CSE

 

 

3

 

 

 

VTU Intercollegiate Bangalore central Zone Basket Ball (M) Competition 2018-19

 

 

 

MSRIT

Bangalore,

 

 

 

14th& 15th September 2018.

Men Team Participation

1.      Sudhanva Hebbale7thsem CSE

2.      Harsith R M 5thsem CSE

3.      Dewang Goplani1stsem CSE

4.      Rajdeep Chauhan1stsem CSE

4Inter Collegiate Invitation for the BMSCE KREEDOTSAV -2018BMSCE, Bangalore22th September 2018

Girls volleyball participation

1.      Sharvari K S 3nrdsem CSE

Boy badminton team participation

2.      T.SaiSrujan 3rdsem CSE

3.      DevamDarji 1stsem CSE

    Boys Volleyball participation

4.      Gothama 7thsem CSE

5.      Abhinav Kumar 7thsem CSE

6.      Sachin T D 5thsem CSE

5VTU South Zone Cricket Selections – 2018-19-SEA College of Engineering Bangalore21st and 22nd September 2018

Student Participation

1.      Kishan Kr Jaiswal 5thsem CSE

 

 

6

 

VTU Bengaluru Zone Lawn Tennis (M) Competition 2018 – reg.

 

VTU

Belagavi,

 27th to 28th September 2018.

Men Team Participation

1.      Rajeev Ramesh 3rd   Sem CSE

2.      Jai Raj Pisupati 5th Sem CSE

3.      Nikhil H. Y 5th Sem CSE

7VTU (signal Zone) state Level Lawn Tennis (W) Competition 2018

VTU

Belagavi

29th to 30th September 2018

Girls Team 4th place

1.      Akshara G Dutt 7thsem CSE

 

 

 

8

 

 

 

VTU Bengaluru Zone Soft ball (M) Competition 2018

 

 

 

Sir MVIT

Bangalore,

 

 

 

4th& 5th October 2018.

Boys Team Participate

1.      Shubang Mukund 3rdsem CSE

2.      Vinay C M 3rdsem CSE

3.      Vishnu R Acharya 3rdsem CSE

4.      Suhas H 3rdsem CSE

5.      Siddiq pasha S K 3rdsem CSE

6.      Abhishek 3rdsem CSE

7.      Kishan KR Jaiswal 5thsem CSE

 

 

 

9

 

 

VTU State Level Swimming (M&W) Competition 2018

 

 

Basavanagudi Aquatic Centre Bangalore Organized by BMSCE Bangalore,

 

 

3rd October 2018.

Both (M&W) student Participate

1.     Ranjitha J 7thsemCSE -200 Mtrs Back

stroke, 3rd Place, 400 Mtrs Free style

3rd Place

2.      Monisha G 5thsem CSE- 100Mtrs Breast Stroke 3rd Place, 100Mtrs Butter fly 3rd Place,200Mtrs Best Stroke 3rdPlac 800 Mtrs free style III Place 200 Mtrs Breast Storke III Place

3.      Abhishek Anjan Pai 3rdsem CSE

 

 

10

 

DR.B.N. V Memorial 2nd state Level Throw ball (M &W) Tournament 2018-

    Jyothy Institute of Technology Bangalore

 

05th& 06

October 2018

Mean Team student Participate

1.      Suhas H 3rdsem CSE

2.      Sachin 5thsem CSE

3.      Siddiq pasha S K 3rdsem CSE

 

 

 

11

 

VTU Central Zone Throw ball (W) Competition 2018-

 

 

Vemana Institute Of Technology Bangalore

 

9th& 10thOctober 2018.

Girls Team Runner-up

1.      Akshara Dutt 7th Sem CSE

2.      Sharvari K.S 3rd Sem CSE

3.      Anagha R 1st Sem CSE

4.      Amogha.R.Chandra 3rdsem CSE

 

12

 

VTU Inter Zone Throw ball (W) Tournament 2018

BNMIT, Bangalore,12th& 13th October 2018

Girls team Participate

1.      Sharvari K.S 3rd Sem CSE

2.      Anagha R 1st Sem CSE

 

13

VTU State Level Wrestling & Judo (M&W) Competition 2018-19sapthagiri CE, Bangalore,15th TO 17th October 2018.

Girls team Participate

P.Chirag 1stsem CSE

 

 

 14

 

 

VTU Inter Collegiate Athletic Meet 2018-19 –

 

 

SJCE

Chickballapur,

 

26th TO 29th October 2018

Both (M&W) student Participate

1.      Dhanik I S 1stsem CSE

2.      Akshay B A 7thsem CSE

3.      Bharath H B 7thsem CSE

 

 

15

South Zone Inter University Volley Ball (Women’s) Tournament 2018-19-Kl University Veddeswram Guntur Dist. (Ap)27th to 31st October 2018

Participate

Sharvari K S3rd Sem CSE

 

 

16

 

 

All India Inter University Swimming Championship 2018

Host is Vishvesvaraya Technological University Campus, Belagavi Organized by BIT Bangaloreheld at

Basavanagudi Aquatic Centre Bangalore

2nd   to 4th November 2018

Participate

Monisha. G 5th Sem CSE

 

 

 

 17

21ST Dr. M S Ramaiah Memorial state level invitational inter engineering college cricket tournament 2018-19Organized by Ramaiah Institute of Technology Bangalore held at Sri MVIT Ground

 

30th October and 1st November 2018

Boys Team Participate

1.      Kishan Kumar Jaiswal 5th CSE

2.      Vallish MA 5th CSE

3.      Maruthi 1st CSE

 

 

18

VTU INTER UNIVERSITY SOUTH ZONE TABLE TENNIS

COURNAMENT -2018-19

SRM University Kattankulathur (TN)12th to14th February 2019

Participate

Raksha Ramkumar of 8th Sem CSE

 

 

19

Invitation Tournament RVCE-MOMENTUM

Sri D.A.Pandu Memorial Tennis Tournament

RV College of Engineering,08th to 10th February 2019.

Participation Tennis (M)

1.      Rajeev Ramesh 4th Sem CSE

2.      Jai Raj Pisupati 6thsem CSE

3.      Nikhil H Y 6thsem CSE

4.      Suchir 8thsem CSE

 

 

20

Invitation Tournament

Jain University Inter Collegiate (VIE -2019) Tournament

Organized by Jain University held at Jain international residential school

 

 

13th and 14th February 2019.

Participation Foot Ball (M)

1.    Ahad 6thSem CSE

2.    Skanda Prasad 6th Sem CSE

3.    Prajwal 6thsem CSE

4.    Vallish MA 6thsem CSE

5.    Dewang G 2nd SEM CSE

6.    Rajdeep C 2nd SEM CSE

 

 

21

 

Invitation Tournament

 

Sri Chamaraju Memorial Cricket Tournament

 

 

RV College of Engineering,

 

 

19th          February 2019.

Participation Cricket (M)

1.      Kishan Kumar Jaiswal 6thsem CSE

2.      Vallish MA 6thsem CSE

3.      Vinaay 4thsem CSE

4.      Vishnu Acharya 4ndsem CSE

5.      Suhas 4thsem CSE

 

 

22

 

VTU Inter Collegiate Cross Country (M&W) competition 2019

 

 

Anjuman ITM Bhatkala,

 

26th& 27th February 2019.

Participation Cross country (M&W)

1.     Bharath H B 8THsem CSE

2.     Akshay 8thsem CSE

3.     Tejaswini .S4thsem ECE

 

 

 

 

23

 

 

 

VTU Bangalore Central Zone Cricket (M) Tournament 2019-20

 

 

SEA College of Engineering & Technology

 

 

 

6th March 2019

Participation

Semifinal Enter Cricket (M)

1.      Kishan Kumar Jasiwal 6thsem CSE

2.      Vallish M A 6thsem CSE

3.      Vinaay 4thsem CSE

4.      Vishnu Acharya 4thsem CSE

5.      Naman CG 4thsem CSE

 

24

VTU Bangalore Central Zone Volleyball (M) Tournament 2019-20

 

TOCE Bangalore,8th& 9th March 2019.

Participation- Volleball (M)

1.      Sachin T D 6thsem CSE

2.      Gavtam 8thsem CSE

3.      Dalesh N 2ndsem CSE

 

 

25

 

VTU Bangalore Zone Volleyball

(W) Tournament 2019-20

 

 

NMIT Bangalore,

 

 

15th& 16th March 2019.

Participation Vollyball (W) Runners

1.      Nisarga 4thsem CSE

2.      Sharvari K S 4nrdsem CSE

26VTU Inter Zone Volleyball (W) Tournament 2019-20

 

NMIT Mangalore,

 

18th& 19th March 2019.

Participation Vollyball (W)

1.      Nisarga 4thsem CSE

2.      Sharvari K S 4nrdsem CSE

 

 

 

27

 

 

VTU Bangalore Central Zone Football (M) Tournament 2019-20

 

Dr. AIT Bangalore,

 

21th& 22th March 2019.

Participation Football (M)

1.      Mehran 2ndsem CSE

2.      Kunal singhSekhon 4thsem CSE

3.      Akshay V 2ndsem CSE

4.      Dhanik I S 2ndsem CSE

 

 

28

 

 

VTU Bangalore Zone Basketball

(W) Tournament 2019-20

 

 

GAT, Bangalore on

 

10th April 2019

Participation

1.      Sahana .Sn 2ndsem CSE

2.      Harshitha 6thsem CSE

3.      Sanjana 4thsem CSE

 

 

29

 

Invitation for the NEW HORIZON CUP-2019

 

NEW Horizon College of Engineering

 

04th&5th April 2019

Participation

Volley ball women team

1.      Sharvari K S 4nrdsem CSE

Volley ball men team

1.      Sachin T D 6thsem CSE

Kabaddi Men team

1.      Shubhang 4thsem CSE

2.      Siddiq Pasha 4thsem CSE

3.      Preetham Kumar 4th Sem CSE

 

 

30

 

 

VTU Bangalore Central Zone Kabaddi (M) Tournament 2019-20

 

 

BIT, Bangalore on

 

 

29th& 30th        April 2019

Participation

1.      Preetham Kumar M S 4thsem CSE

2.      Siddiq Pasha S K 4thsem CSE

3.      Suhas H 4thsem CSE

 

Cultural Achievements

  • Aditi A  NadigSoumiya RaoDyuthi SanjeevShrinidhi H R have participated in 20th VTU Youth Festival “INSIGNIA” from 6th to 9th November 2019 at SDM Engineering  College Dharwad
  • Janardhan S has secured a B high Grade in ‘All India Radio Audition’.
  • Mathangi has secured a gold medal in ‘Mimicry and Elocution Events at State Level VTU Youth Festival’ from 2nd to 4th November 2018, held at BKIT College, Bidar organized by VTU, Belagavi.
  • Janardhan S has secured a gold medal in ‘Non Percussion (Violin) in State Level VTU Youth Festival’ from 2nd to 4th November 2018, held at BKIT College, Bidar organized by VTU, Belagavi.
  • Sanjana Rao, Archita V, Asmitha V and Soumya Rao T have secured a gold medal in ‘Percussion Folk Dance in State Level VTU Youth Festival’ from 2nd to 4th November 2018 held at BKIT College, Bidar organized by VTU, Belagavi.
  • Adithi Nadig has secured  gold medal in ‘Indian Group Song in State Level VTU Youth Festival’ from 2nd to 4th November 2018, held at BKIT College, Bidar organized by VTU, Belagavi.
  • Pooja Baburaj has secured a silver medal in ‘Western Group Song in State Level VTU Youth Festival’ from 2nd to 4th November 2018, held at BKIT College, Bidar organized by VTU, Belagavi.
  • Rahul Niranjan, Ullas Prajwal. H C and Janardhan S have secured a bronze medal in ‘Western Group Song in State Level VTU Youth Festival’ from 2nd to 4th November 2018, held at BKIT College, Bidar organized by VTU, Belagavi.
  • Bhargavi H Venkatram has secured the first place in Indian Group Song in ‘Kala Surabhi’, 18th VTU Fest from 11th to 13th April 2018, held at Angadi Institute of Technology, Belagavi organized by VTU, Belagavi..
  • Vishak R has secured the first place in Indian Group Song in ‘Kala Surabhi’, 18th VTU Fest from 11th to 13th April 2018, held at Angadi Institute of Technology, Belagavi organized by VTU, Belagavi..
  • VishaK R, Ullas Prajwal. H C and Rahul Niranjan have secured the third place in skit in ‘Kala Surabhi’, 18th VTU Fest from 11th to 13th April 2018 held at Angadi Institute of Technology, Belagavi, organized by VTU, Belagavi..
  • Dyuthi S Jahagirdar has secured the first place in Indian Group Song in ‘Kala Surabhi’, 18th VTU Fest from 11th to 13th April 2018 held at Angadi Institute of Technology, Belagavi organized by VTU, Belagavi..
  • Dyuthi S Jahagirdar has secured the third place in – Light vocal solo in ‘Kala Surabhi’, 18th VTU Fest from 11th to 13th April 2018, held at Angadi Institute of Technology, Belagavi organized by VTU, Belagavi..
  • Mathangi S has secured the third place in –Mimicry in ‘Kala Surabhi’, 18th VTU Fest from 11th to 13th April 2018, held at Angadi Institute of Technology, Belagavi organized by VTU, Belagavi.
  • Shrinidhi H R has secured the third place in –Skit in ‘Kala Surabhi’, 18th VTU Fest from 11th to 13th April 2018, held at Angadi Institute of Technology, Belagavi organized by VTU, Belagavi.
  • Janardhan S has secured the third place in – Classical Instrumental (Non-percussion) in ‘Kala Surabhi’, 18th VTU Fest from 11th to 13th April 2018, held at Angadi Institute of Technology, Belagavi organized by VTU, Belagavi.
  • Vishnu R Acharya has secured the third place in –Skit in ‘Kala Surabhi’, 18th VTU Fest from 11th to 13th April 2018, held at Angadi Institute of Technology, Belagavi organized by VTU, Belagavi.
  • Rahul Niranjan has secured the first place in ‘BNM Idol’ -2018, organized by BNMIT.
  • Pradhan B Suresh has secured the first place in IPL Auction in ‘UTSAV’ 2017, organized by BMSCE, Bengaluru
  • Rahul Nayak and Ullas Prajwal. H C have secured the second place in ‘Skit and One Act Play in 17th VTU Youth Festival Yuva Kalanjali 2017′ from 16th to 19th March 2017, held at Sir M Visvesvaraya Institute of Technology, Bengaluru
  • Bhargavi Venkataram was awarded with ‘Ananya – Nadajyothi Kala Prathibha Puraskar-2016 (Vocal) ‘on 18 December 2016 in Yuvothsava 2016 Young Musician’s Festival organized by Committees of Nadajyothi Sri Thyagaraja Swamy Bhajana Sabha and Ananya, GML Cultural Academy.
  • Rahul Nayak K was awarded with ‘Scholar of Vishwa Konkani Student Scholarship Fund in Scholars Life skills Development Programme’ in August 2016, organized by Konkani Students Higher achievement Motivation and Training Academy.
  • Namana M has secured the third place in ‘No Tobacco day, 5K Tread Mill Challenge’ from 16th May to 19th June 2016, organized by Gold’s Gym Basaveshwarnagar, Bengaluru
  • Rahul Nayak K has secured the first place in ‘Folk Orchestra’ and second place in ‘One Act Play in 16th VTU Youth Festival Chakravyuh 2015-16′ from 7th to 10th May 2016, organized by Alva’s Institute of Engineering & Technology, Mangalore
  • Bhargavi Venkataram was awarded with a cash prize of Rs 5000 for the first place in ‘Air Music Competition 2015’ on 26th February 2016 organized by Prasar Bharathi, India’s Public Service Broadcaster, Air Chennai.
  • Bhargavi Venkataram has secured the second place in ‘Carnatic Music-Classical Vocal ITC-SRA Award-2015’ on 30th January 2016, organized by ITC-Sangeet Research Academy.
  • Japesh has secured the first place in ‘Treasure Hunt MALAKALA 2015-2016’ organized by MALAKALA Hostel in 2016.